Konkursy

Kontakt

galerie

BIP

logo cala polska czyta dzieciom

Drodzy Rodzice!

Każdy z nas pragnie dla swojego dziecka dobrego dzieciństwa i szczęśliwej przyszłości.Ale czy wiemy, jak to osiągnąć? Jak sprawić, by dziecko wyrosło na człowieka zdrowego emocjonalnie, samodzielnego i mądrego, otwartego na ludzi, dobrze radzącego sobie we współczesnym świecie, umiejącego wykorzystywać swoje predyspozycje i uzdolnienia? Wiele zależy od nas rodziców.

Dzieciom przede wszystkim potrzebna jest nasza ciepła, cierpliwa obecność i przewodnictwo – rozmowy, współczucie i wsparcie, kształtowanie dobrych nawyków, ostrzeżenia, ćwiczenia  w mówieniu i myśleniu, a także własny przykład. To daje im wiarę w swoje siły, a także poczucie oparcia    w rodzinie.

Rodzice, którym zależy na dobrym wychowaniu dziecka wiedzą, że nie da się tego zrobić, nie poświęcając osobiście mu czasu, nie tłumacząc, nie czytając. Dziecko bowiem uczy się życia, obserwując swych najbliższych w milionach codziennych sytuacji i wspólnych zajęć. To ich styl życia, ich język i ich wartości przejmuje.

Wychowanie nie może polegać na reagowaniu na dziecięce błędy i karach za złe zachowanie. Przecież dziecko samo z siebie zwykle nie wie - bo i skąd miałoby wiedzieć? - co jest dobre, a co jest złe, dopóki mu tego spokojnie i wielokrotnie nie wytłumaczymy.

Dlatego starajmy się spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu. Im więcej go dla dziecka wygospodarujemy, tym lepiej. Będzie mu lepiej odnaleźć się i mądrze poruszać we współczesnym świecie pełnym hałaśliwych atrakcji, fałszywych wartości i prawdziwych zagrożeń: od palenia papierosów i picia alkoholu,  po wczesny seks, narkotyki i działania aspołeczne.

Dzieciństwo nie polega na kolekcjonowaniu gadżetów lecz dobrych chwil  z rodziną, dobrych wzorców i wartości, takich jak miłość, szacunek, poczucie bezpieczeństwa, radość.

Można wiele zrobić codziennie czytając dziecku. Od urodzenia, gdyż zanim zacznie ono mówić i czytać powinno się dobrze osłuchać z językiem  i zbudować jak największy zasób słów, które rozumie. Czytanie najmłodszym sprzyja poznawaniu przez nich otaczającego świata, uczy myśleć, kształci mowę, wzbogaca wyobraźnię i oddziałuje na osobowość. Niewątpliwie przyczynia się do kształtowania potrzeb i uczuć wyższych, dostarcza im pięknych emocji  i radości, przynosi dobre wzorce zachowań. Codzienne czytanie to wspólnie spędzony czas, stałe wzmacnianie więzi i wzajemnego zaufania, a także doskonalenie najważniejszej społecznej kompetencji – sprawnego posługiwania się językiem. Język to klucz do dobrej komunikacji z ludźmi i do samodzielnego zdobywania wiedzy. Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu.

Dlatego czytajmy dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie!


Irena KOŹMIŃSKA
Prezes Fundacji "ABCXXI" - Cała Polska czyta dzieciom", www.cpcd.pl


 logo ABCXXI          logo biblioteka

Copyright ZS nr 2 w Stobiernej